DEMOKRAT PARTİ’DEN ANKARA KENT KONSEYİ’NE ZİYARET

YILMAZ: “BÜTÜN KESİMLERİ AYNI MASADA TOPLAMA İRADESİNİ GÖSTERİYORUZ”

UYSAL: “ANKARA KENT KONSEYİ’NİN ÇALIŞMALARINI İLGİYLE TAKİP EDİYORUZ”

22 ŞUBAT 2020 – Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve beraberindeki heyet, Ankara Kent Konseyi Yürütme (AKK) Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Yürütme Kurulu Üyeleri’ni ziyaret etti.

AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kent Konseyi’nin 436 temsilcisi ile hayatın her alanına dokunan onlarca sivil toplum kuruluşunu bir araya getiren bir yapı olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “Sivil toplum örgütlerinin koşarak ‘Biz de burada olmak istiyoruz’ demeleri, bu konudaki irademizin doğru olarak yankı bulduğunu gösteriyor. Biz burada hiçbir arkadaşımızın mensubiyetinin hangi partiden olduğunu merak etmedik. Bu kente dair hikâyesi olan herkesin başımızın üstünde yeri var dedik. Kente dair müştereklerimiz etrafında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesi ile başlayan süreçte yapılan çağrı ile bütünleştirici etkinin yaratıldığını dile getiren Yılmaz, “Toplumun bütün kesimlerinin sorun ve endişelerini dinlemeye hazırım diyen Başkan Yavaş, hiyerarşik yapı yerine toplumun tamamını içine alan bir yönetim belirledi. Bizimle aynı düşünmeyen insanların da bu masa etrafında toplanıp düşüncesini ifade etmelerini sağlayan bir yapının içerisine girdik. Toplumun bütün kesimlerini ortak akılla aynı masada toplama iradesi gösteriyoruz” diye konuştu. Ankara Kent Konseyi’nin bütünleştirici geleneğin ruhuna uygun bir yapı olduğunu kaydeden Yılmaz, “Ayrım yapmadan toplumun bütün kesimlerini ortak akılla aynı masada toplama irademiz var. Ne yazık ki geçmiş dönemde Ankara’da toplumun bütün kesimlerinin bir arada oturamadığı bir süreç yaşadık ve bu kent bedelini ağır ödedi” dedi.

-“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

Ziyarette konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankara’nın siyaset ve bürokrasinin gölgesinde bir Başkent olarak görünmesine karşın tarihi ve kültürel anlamda pek çok özelliği bulunduğunu dile getirdi. Uysal, “Ankara, tarihi geçmişi olan, Anadolu’ya gelip yerleşmemizden itibaren çok önemli bir merkez olmuştur. İstiklal Harbi ile beraber ise hepimiz için bambaşka bir manaya tekabül etmiş bir şehrimiz” dedi.

Başkent’in daha yaşanılabilir örnek bir kent olabilmesi için Ankara Kent Konseyi’nin yürüttüğü çalışmaları yakından izlediğini dile getiren Uysal, “Ticaretiyle, sanayisiyle, esnafıyla, dernekleriyle, vakıflarıyla, sanatçılarıyla, zanaatçılarıyla, sporcularıyla, üniversiteleriyle, turizmcileriyle velhasıl tüm kenti, siyaset üstü bir üslupla kapsayan ve kucaklayan Ankara Kent Konseyi’nin çalışmalarını ve başarılarını ilgiyle takip ediyoruz” diye konuştu. Ankara Kent Konseyi’nin bünyesinde bulunan çeşitli çalışma grupları ve komisyonların faaliyetlerinin öneminde değinen Uysal, “Bizlerin de üzerimize düşeni yapacağımıza, çalışmalarınızda gerekli desteği vereceğimize şüpheniz olmasın” dedi.

Ziyarete Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcıları Muhammet Kelleci, Bülent Şahinalp, Melih Aktaş, Genel İdare Kurulu Üyesi Adnan Turfan, Teşkilat Başkan Yardımcısı Cahit Karakuş, Ankara İl Başkanı Selami Genel ve Sincan İlçe Başkanı Mehmet Can, AKK Yürütme Kurulu Üyeleri Ceren Anadol, Haluk Teber, Nazmi Şahin, Ömer Faruk Kayaaslan, Ömer Sarıoğlu ve Süleyman Basa katıldı.