3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

Kamuoyunun Dikkatine

         3 Haziran Dünya Bisiklet Günü dolayısıyla Ankara’mızda yapımı sürmekte olan bisiklet yolları ile ilgili yaşanan süreçler, tartışmalar hususunda Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi olarak, Ankara’daki Bisiklet dernekleri, toplulukları ve grupları adına açıklama yapma gereği doğmuştur.

Bisiklet, tüm dünyada sağlıklı bir yaşamının, çevreci bir ulaşımının en önemli parçasıdır. Pandemi süreciyle birlikte Dünya Sağlık Örgütü tarafından bisiklet kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda 21. yüzyılın en önemli ulaşım aracı olan bisikletin ve bisiklet yollarının gerekli olup olmadığı tartışmak tamamıyla gereksiz, akıl ve mantıktan uzak bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin tamamında bisiklet yolları planlanmalı ve yapılarak toplumumuzun kullanımına sunulmalıdır.

Ankara’mızda da Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ’ın talimatlarıyla Büyükşehir Belediyemiz tarafından Bisiklet Yolu Projesi kapsamında çalışmalara başlanılmıştır. Çalışmalar neticesinde ortaya çıkan 9 Etap halinde toplam 53,6 kilometrelik bisiklet yolu projesinin tanıtımı yapılmıştır.

Ankara için bu konuda ortaya koymuş olduğu vizyonu dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ’a teşekkür ederiz.

Projenin 1. Etabı olan Milli Kütüphane – Beşevler – Ankara Üniversitesi etabı inşaatı çalışmalarına 26 Şubat 2020 günü itibariyle başlanılmıştır. Proje ile ilgili birçok kurum ve kuruluş görüşlerinin alındığı, projenin en kısa sürede tamamlanacağına dair bilgi yetkiler tarafından tarafımızla da paylaşılmıştır.

İlk etap ile ilgili olarak bazı medya kuruluşlarınca söz konusu bisiklet yolunun yapılmaması yönünde kamuoyu oluşturmaya yönelik sun’i girişimlerinin olduğu üzülerek takip etmekteyiz. Yaşanan süreçle ilgili olarak Bisiklet Meclisimizce daha önceden yaptığımız görüşmeler neticesinde Bahçelievler Mahallesi sakinlerinin bisiklet yolu projesine karşı olmak yerine aksine yaşanan gecikmelerden dolayı tarafımıza defaten ulaşarak konunun takipçisi olmamız yönünde uyarı ve taleplerini iletmişlerdir.

Hazırlanan bisiklet yolu projesinin tüm detaylarını bilmeden projenin yapılmamasını istemek çağın gerisinde bir düşüncenin günümüze yansımış halidir. Yapılıp tamamlandığında ülkemizin modern bir bisiklet yolu uygulamasını hep birlikte görmüş ve kullanıyor olacağımıza olan inancımız tamdır. Yapıldığı güzergahın gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. Üniversitelerin yoğun olarak bulunduğu, genç nüfusun hareket halinde olduğu bir alanda güvenli bir bisiklet yolunun olması kullanım sıklığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’in yanından bisiklet yolunun geçmesi de Ankara’mıza gelecek olan ülkemizin her tarafından vatandaşlarımızın da örnek bir bisiklet yolunu görmesi ve bisiklet kullanımının özendirilmesi açısından doğru bir seçimdir.

Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden başlamış olduğu bisiklet yolu projesini bir an önce tamamlamasını, yıllardır Ankara’da bisiklet yollarını dört gözle bekleyen bisikletlilerin bu taleplerine bir an evvel cevap verilmesini beklemekteyiz. Ankara’mızın yıllar öncesinde çözmüş olması gereken bisiklet yollarında gecikilen her gün bir kayıptır.

Ankaralı Bisikletliler adına Bisiklet Meclisi olarak, bisiklet yolu projesiyle ilgili üzerimize düşen her türlü görevi büyük bir sorumlulukla paylaşmaya hazır olduğumuzu bildirir, bazı medya kuruluşlarınca oluşturulmaya çalışılan sun’i gündemin karşısında olduğumuzu, basın kuruluşlarının topluma doğru haber verme görevlerinin olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

  1. Etabı devam etmekte olan çalışmaların bir an önce tamamlanmasını Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ego Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur YAVAŞ’tan beklediğimizi, konuyla ilgili her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu buradan tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Sonuçta Ankara’mız Bisikletli Ulaşıma Layıktır diyor ve bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Bisiklete Yol Ver sloganıyla Bisiklet Yolu Projesini desteklediğimizi ilan ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi

Yürütme Kurulu