SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE BÜYÜK İŞ BİRLİĞİ

Ankara Kent Konseyi, Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 100. yılı kapsamında düzenlenecek etkinlikleri görüşmek için kamu ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Ankara Kent Konseyi, Türk Milletinin Viyana önlerinden başlayan geri çekilmesinin durduğu ve karşı taarruza geçildiği Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 100. yıl dönümü etkinliklerinde Ankara’daki tüm paydaşlarıyla birlikte iş birliği yapacak.

Ankara Kent Konseyi, başkentte gerçekleştirilmesi planlanan kültür sanat ve turizm çalışmalarını ile Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 100.yıl etkinliklerini görüşmek için kamu ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Koordinatörü Kadim Koç, Sakarya Meydan Muhaberesi ve Muhabere’nin 100. yılında yapılması planlanan etkinliklerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Y önetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığında ATO Duatepe Hizmet Binasında gerçekleşen toplantıya, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Ceren Anadol ve Ömer Sarıoğlu, çalışma grubu üyelerinden Mehlika Gider, Alper Kaya, Savaş Çolakoğlu, EnginŞahin ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hacı Ali Bozkurt,  ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Veli Keskin, Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu katıldı.   

 

SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ’NİN ÖNEMİ ANLATILACAK

Polatlı ilçesinin,  Gordion Antik Kenti’nin bulunduğu ve Sakarya Meydan Muhaberesi’nin yaşandığı bir ilçe olarak Başkent turizmi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyen ATO Yönetim Kurulu Başkan Gürsel Baran, “ATO olarak yaklaşık 35 öğrencimizi Çanakkale Savaşını yerinde öğrenebilmeleri için Çanakkale’ye gönderdik. Şimdi Çanakkale’den sonra öğrencilerimizi Polatlı-Duatepe’ye göndermeye başladık. Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 100. yılı etkinliklerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıl yapılacak etkinlikleri ATO olarak elimizden gelen her desteği vereceğimize inanıyorum. Ankara İl Kültür Turizm Müdürümüz Ali Ayvazoğlu’yla önemli bir sinerji yakaladık. Şu anda Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, Sayın Valimiz ve bu kentin paydaşlarının tamamı bu kentin gelişmesi adına ellerinden geleni yapıyorlar. Ankara’yı hak ettiği yere hep beraber elbirliğiyle taşıyacağız. ATO olarak biz gövdemizi koymaya hazırız” dedi.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da, Başkentte hem yerli hem de yabancı turist çekecek önemli bir turizm potansiyelinin olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Ankara’da yerleşmiş antik medeniyetlerin tarihi değerlerinin yanı sıra, Ankara’nın yakın dönem yüz yıllık Milli Mücadele dönemimiz bile tek başına bu kentin tekrar değerleriyle barışması üzerinden kalkınması için yeter. Can vererek vatanlaştırdığımız bu topraklarla ilgili kendi hikayemizi çocuklarımıza anlatmak ve ardından dünyanın dikkatine sunarak buradan bir kalkınmayı harekete geçirmek bizim en doğal hakkımız.”

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Sakarya Meydan Muhaberesinin Milli Mücadele içinde ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizerek “Ankara Kent Konseyi’nin ortaya koyduğu birleştirici özelliği bizlere çok büyük değer katıyor. Hem bu konularla ilgili görüş beyan etme hem de bir takım organizasyonları gerçekleştirme fırsatı veriyor. Milletçe topyekün taarruza kalkmış olduğumuz Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 100. yılı etkinliklerini planlayan bir komitenin içinde bulunmayı çok önemsiyorum. Bu savaşın 100. yıl dönümünü hak ettiği şekilde etkinlikler düzenleyerek şehitlerimize olan borcumuzu ödeyebiliriz” diye konuştu.