Genel Kurul

Ankara Kent Konseyi Genel Kurulları ile ilgili bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

3. Olağan Genel Kurul 29 Şubat 2020

2. Olağan Genel Kurul 5 Ekim 2019

1. Olağan Genel Kurul 29 Haziran 2019

Ankara Kent Konseyi‘nin 3. Olağan Genel Kurulu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantı öncesi İdlib’te şehit düşen askerler ve tüm şehitler adına saygı duruşunda bulunuldu.

CHP’li Kaya, toplantının açılışında, İdlib‘deki saldırı nedeniyle genel kurul formatının değiştirilerek, şehitler ve gaziler ile orada mücadele eden asker için birlik ve beraberlik duygusu oluşturmasından dolayı Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’a teşekkür etti.

Kaya, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, geride kalan tüm 83 milyona sabırlar diliyorum ama sabırdan öte 83 milyonun bu ülkenin birliği, barışı, demokrasisi ve cumhuriyeti için sağı ve solu bir kenara bırakıp, birlikte hareket edilmesi gerektiğine inanıyorum.” diye konuştu.

 

Artık Türkiye siyasetinde sağcılar ve solcuların olmadığına işaret eden Kaya, “Artık Türkiye sevdalıları, emekten, demokrasiden, cumhuriyetten yana olanlar ve varsa eğer bunun karşısında olanlar var. Onun için biz 21’inci yüzyılın dünyasında ve Türkiyesinde artık geçmişten geleceğe tüm değerlerimizi taşımamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Kent Konseyinin başkentin değerlerinin resmedildiği logosuna dikkati çeken Kaya, “Kent konseyleri öyle bir ruhla kurulmalı ki bu konseyde çocuktan kadına, gençten yaşlısına ve farklı fikirlerden insanlara kucak açmalıdır.” dedi.

Birlikte üretildiğinde Ankara’nın kazanacağını ve bunun Türkiye’nin kazanacağı anlamına geldiğini belirten Kaya, Ankara’ya sahip çıkılması gerektiğini ve kente yapılması gerekenleri dile getirerek, şunları kaydetti:

“Siteleri yeniden üretim alanına döndürmek lazım. Ankara’nın dört bir yanını gerçekten toplu ulaşım araçlarıyla donatmak lazım. Bunların tümü için Ankara’daki kamu bankalarını İstanbul’a götürmemek lazım. Ticaretin merkezi, ahiliğin merkezi, Anadolu’nun merkezi, Hacı Bayramı Veli’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Kurtuluş Savaşı’nın karargahı, organize sanayilerindeki o büyüme ve kucaklama duygusunu gelin İstanbul’a göndermeyelim. Merkez Bankasının İstanbul’a gidişine hep beraber ‘dur’ diyelim. Kamu Bankalarının İstanbul merkezli oluşuna ‘dur’ diyelim. Ankara’ya burada yaşayan köylüsüyle, kentlisiyle kucak açalım.”

“Ankara 83 milyonluk enerji çıkaran bir iradenin merkezi”

İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da Ankara’nın yokluğun içinde var olma iradesinin ete kemiğe büründürülmüş bir şehrin adıyken, fakirin fukaranın, yokluğa mihmandarlık ederek, buradan 83 milyonluk enerji çıkaran bir iradenin merkezi olduğunu söyledi.

Bu millete mihmandarlık edecek şehirler inşa edilmesinin önemini vurgulayan Ağıralioğlu, “Elimizden geldiği kadar yaşanabilir bir Türkiye idealinin mihmandarı olacak bir şehrin inşasında biz de varız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Türkiye’nin en fazla katılımlı ve temsil düzeyi çok yüksek olan bir kent konseyi oluşturduklarını söyledi.

Genel kurulu üzgün bir havada yaptıklarını belirten Yavaş, İdlib’de hava saldırısında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Hayat gibi kent olmanın da gereğinin “hep birlikte üzülmek ve sevinmek” olduğuna dikkati çeken Yavaş, “Ancak öyle kent olacağız. Yoksa sadece akşam eve gidilen, sabah işe gelinen kent olmak, o zaman adı ‘gri kent’ olur.” dedi.

Bu nedenle harcamalarını ve bütçelerini şeffaf ve saydam bir yönetim anlayışıyla yaptıklarını ifade eden Yavaş, şunları kaydetti:

“Ortak aklı oluşturduk. Ortak aklı oluştururken sadece kent konseyinde değil belirli konularda üniversiteleri, meslek odalarını davet ederek onların da görüşlerini alarak çalışmalarımıza devam ettik. Hesap verilebilirlik kavramı üzerinde 100 günlük, 200 günlük yaptığımız harcamaları ve bir yılda yaptığımız bütün faaliyetleri önümüzdeki günlerde bedelleriyle birlikte halka hesap verme suretiyle açıklayacağız.”

Kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından da taleplerin alınabileceği mobil uygulama çalışması yaptıklarını anlatan Yavaş, 500’e yakın STK ile 2 bine yakın gönüllünün kendileri için çalıştıklarını belirtti.

Yavaş, Ankara için sözü olan herkesi, konuşmaya, sözünü söylemeye ve yönetime katılmaya davet etti.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan ATO Başkanı Gürsel Baran da İdlib’teki saldırıda şehit düşen askerleri anarak, Kent Konseyi kapsamında birlik ve beraberlik gösteren AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti temsilcilerine teşekkür etti.

Birlik ve beraberlik ruhunun tüm Türkiye’ye sirayet etmesinin önemine vurgu yapan Baran, “Hepimizin başı sağolsun. Dünyadaki en maliyetli coğrafyadayız. Bunlara hazır olmalıyız. 40 yıldır, dünyanın en maliyetli coğrafyasında, en azgın terör örgütleriyle mücadele eden ve dimdik bugüne kadar gelen bir ülkeyiz. Bu bize has bir özellik. Dünyada bunu başarabilecek bir başka ülke yoktur. Bu ülkeyi yönetmek, vatandaş olmak, polis olmak da çok zordur. Problemli bir coğrafyada mücadele veriyoruz. Bütün güvenlik kuvvetlerimize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da Ankara Kent Konseyi’nin faaliyetleri, çalışma grupları ve yapacaklarına ilişkin bilgi verdi.

İdlib’teki saldırının ardından tüm yurda ateş düştüğünü dile getiren Yılmaz, genel kurulu, şehitleri anmak ve onların ruhlarına saygı amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Toplantıda İyi Parti Genel Sekreteri Ufuk Poyraz, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mümin Altunışık da birer konuşma yaptı.

ANKARA KENT KONSEYİ 2. OLAĞAN GENEL KURULU; DAHA SAĞLIKLI, DAHA KEYİFLİ VE DAHA MUTLU BİR ANKARA AMACIYLA BAŞKENT’TEKİ TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI, SENDİKA İLE DERNEK YÖNETİCİ VE TEMSİLCİLERİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

-“ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN ANKARA HEMŞEHRİLİĞİ’Nİ KABULÜNÜN 97. YILI” OLMASIYLA NEDENİYLE, BU ÖZEL GÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN GENEL KURUL’A, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ DA KATILDI

-BAŞKAN YAVAŞ:

“BENDEN ÖNCEKİ DÖNEMLERDE KENT KONSEYİ’NİN SAĞLIKLI BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİĞİNE İLİŞKİN BİR BİLGİ YOK. AMA ARTIK KENT KONSEYİ BİZİM EN BÜYÜK PAYDAŞIMIZ OLACAK”

-“ULUS’U NASIL AYAĞA KALDIRABİLİRİZ DİYE İNTERNETTE BİR MESAJ YAYINLADIK. İNANIN BİNLERCE MESAJ GELDİ… GELEN CEVAPLARA BAKTIĞIMIZ ZAMAN HALKIMIZIN KATILIMCILIK KONUSUNDA ÇOK AÇ VE FİKRİNİ SÖYLEMEYE HEVESLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

-“DÜNYANIN GELİŞMİŞ ÜLKELERİ, ‘HALKI DAHA SAĞLIKLI NASIL YAŞATACAĞIZ’ DİYE UĞRAŞIRKEN, BİZ, YAPTIĞIMIZ ULAŞIM PLANLARIYLA BU HALKI ADETA, ‘BİR AN ÖNCE NASIL ÖLDÜREBİLİRİZ’ MANTIĞIYLA HAREKET ETMİŞİZ”

-BAŞKENT İÇME SUYUNA İLİŞKİN İDDİALARA DA SERT CEVAP VEREN BAŞKAN YAVAŞ:

“EĞER ŞEHRİN SULARINDA EN UFAK BİR PROBLEM OLSA BUNU MANSUR YAVAŞ OLARAK NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYARIM, HİÇBİR ŞEKİLDE GÖZLERDEN KAÇIRMAM. O BENİM TAMAMEN NAMUSUMA KALMIŞ BİR HADİSEDİR. DOLAYIYSA BUNUN ÜZERİNDE POLEMİK YAPANLAR DA POLEMİKLERİNDE BOĞULSUNLAR”

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daha sağlıklı, daha keyifli, daha huzurlu ve mutlu bir Ankara için, Başkent’teki tüm sivil toplum kuruluşları, sendika ile dernek yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Ankara Kent Konseyi 2. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda, Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ile Başkent’te faaliyet gösteren birçok STK, dernek ve sendika yöneticilerinden oluşan yaklaşık 500 kişinin katımıyla gerçekleşen toplantıda, “daha yaşanabilir bir Ankara” için yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğini Kabulü’nün 97. yıl dönümü olması dolayısıyla, bu özel günde gerçekleştirilen toplantıda, günün anlam ve önemine ilişkin de kutlama konuşmaları yapıldı.

BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR

         Başkan Yavaş’a, Kent Konseyi’nin daha işlevli bir hale getirilmesi konusunda gösterdiği çaba ve destekler için teşekkür edilerek başlayan toplantıda konuşan Kent Konseyi Başkanı Yılmaz, toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir yönetim sürdürüleceğini kaydederek, “Bizler Ankara için bir araya gelmiş insanlarız” dedi.

Başkent’te yaşayan, bu şehirde doğan veya doyan herkese kapılarının açık olduğu vurgusunu yapan Yılmaz, “Biz, devraldığımız bayrağı hiçbir leke sürmeden, kirletmeden en ileriye götüreceğiz ve bizden sonrakilere teslim edeceğiz” diye konuştu. Kent Konseyi’nin çalışma esaslarına ilişkin de bilgiler veren ve Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğini Kabulü’ne ilişkin de kısa bir kutlama konuşması yapan Halil İbrahim Yılmaz, tüm katılıcılara teşekkür ederek, “Burada, bugün ortak amacımız Ankara olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

-“KENT KONSEYİ EN BÜYÜK PAYDAŞIMIZ OLACAK”

         Katılımcıların alkışları eşliğinde kürsüye davet edilen Başkan Yavaş da Ankara Kent Konseyi’nin kendisinden önceki dönemlerde sağlıklı bir işlev gördüğüne ilişkin ellerinde herhangi bir belge ve tutanak bulunmadığını kaydederek başladığı konuşmasında, “Bizim bundan sonraki en büyük paydaşımız Kent Konseyi olacak. Bizler sizin söylediklerinize kulak vereceğiz. Kent Konseyi’nde tüm siyasi parti gruplarından arkadaşlarımız var. Buradan çıkacak karar Belediye Meclisi’ne geldiğinde, ben en azından kendi adıma, gruplarımız adına söz veriyorum; sizin dilek ve fikirleriniz doğrultusunda karar almak için elimden geleni yapacağım” dedi.

Salonda uzun süre alkışlanan konuşmasına, adaylığı sürecinde de açıkladığı şeffaf yönetim anlayışına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Yavaş, “Belediye Başkanı olur olmaz, çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ihalelerimizi şeffaf olarak yayınlamaya başladık. İşi daha da ileriye götürerek, yaptığımız işlerin ihale bedellerinin ve işin düzgün yapılıp yapılmadığının kontrolüne kadar hepsinin hesabını topluma verecek şekilde hazırlıklarımız devam ediyor. Bu konuda herkesin bizi izlemesini istiyoruz” dedi.

-“ULUS’U ESKİSİ GİBİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Konuşmasına, “Ulus’u biz eskisi gibi cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Burası bizim gözbebeğimiz, bunu ortaya çıkardığımız zaman, turistik geziler de olabileceğini düşünerek, ‘Ulus’u nasıl ayağa kaldırabiliriz?’ diye internette bir mesaj yayınladık” sözleriyle devam eden Başkan Yavaş, “İnanın binlerce mesaj geldi. Gelen cevaplara baktığımız zaman halkımızın katılımcılık konusunda çok aç olduğu ve fikrini söylemeye hevesli olduğunu gördük” diye konuştu.

Ankara Kalesi’nin ışıklandırılması konusunda da internet sosyal hesapları üzerinden vatandaşın görüşlerinin talep edildiğini açıklayan Başkan Yavaş, sadece twitter üzerinden 500 cevap geldiğini ve halkın, kendi fikirlerinin alınmasından son derece mutlu olduğunu gördüklerini ifade ederek, “Hal böyle olunca, şu anda halkın temsilcileri olan Kent Konseyi, bu konuda çok önemli bir görevi ifa edecek” dedi.

-“ANKARA’NIN HUZUR VE MUTLULUĞU KONUŞULACAK”

Belediye Başkanları toplantısına katılmak üzere geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Moskova ziyaretini de hatırlatan Başkan Yavaş, “Orada tartışılan şeylerin asfalt beton olmadığını, artık gelişmiş ülkelerdeki belediye başkanlarının en önemli görevlerinin, yaşadığı kentte, ‘halkı daha sağlıklı nasıl yaşatabiliriz?’ üzerine kurgulamalar yaptıkları ve kenti ona göre planladıklarını gördük… Herkes, ‘halkı daha sağlıklı nasıl yaşatacağız?’ diye uğraşırken, biz, yaptığımız ulaşım planlarıyla bu halkı adeta ‘bir an önce nasıl öldürebiliriz?’ mantığıyla hareket etmişiz. Bu çok üzücü” açıklamasını yaptı.

“Buradaki kalabalığın toplanmasının en büyük sebebi; Ankara’da daha sağlıklı, daha keyifli, ailelerimizle, komşularımızla daha mutlu nasıl olabilirizi konuşmak. Bunun haricinde siyasi veya başka hiçbir beklentimiz yok” sözleriyle konuşmasına devam eden Başkan Yavaş, “Bugün, Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğini kabul edip, bizi şereflendirdiği günün 97. Yılında burada bu toplantıyı yapıyoruz. İnşallah akşam düzenleyeceğimiz resepsiyonda da bunu sürdüreceğiz” dedi.

-“TÜM PROJELERİ HALKIMIZA SORACAK BİR UYGULAMA ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Başkent Ankara için sadece Belediye Meclisi üyeleri ve Kent Konseyi’nin çalışmalarının yetersiz olduğu vurgusunu da yapan Başkan Yavaş, “Bir mobil uygulama gerçekleştiriyoruz. Yakında inşallah sonuçlanacak. Bu uygulamayla yaptığımız tüm projeleri sizlere soracağız, sizlerden gelen fikirleri derleyip, toparlayıp, istatistiklerle ortaya koyacağız” dedi.

-“SU POLEMİĞİNİ BAŞLATANLAR, O POLEMİKTE BOĞULSUNLAR”

Başkent içme suyuna ilişkin ortaya atılan iddialara da açıklık getiren Başkan Yavaş’ın, “Eğer şehrin sularında en ufak bir problem olsa bunu da Mansur Yavaş olarak net bir şekilde ortaya koyarım, hiçbir şekilde gözlerden kaçırmam, o benim tamamen namusuma kalmış bir hadisedir. Dolayıysa bunun üzerinde polemik yapanlar da polemiklerinde boğulsunlar diyorum. Başka da diyeceğim bir şey yok” sözleri, salonda uzun süre alkışlandı.

Genel Kurul Toplantısı, katılımcıların daha yaşanabilir bir Ankara için sunduğu önerge, görüş ve fikirleriyle devam etti.   Kaynak : ABB Basın Yayın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu’nda belediye başkanlığına talip olduğu ilk günden beri hayalini kurduğu değişimin başlangıcını yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Yıllardır Ankara için projeleri sorulduğunda “en büyük projemiz yönetim anlayışını değiştirmek” cevabını verdiğini ifade eden Yavaş, sözünü verdikleri ortak akıl ve şeffaflıkla yönetim anlayışını hayata geçirme yolunda büyük adım attıklarını ifade etti.

Yavaş, Ankara Kent Konseyi’nin başkentin vicdanı, feraseti ve ortak aklını temsil edeceğini vurgulayarak, “Yönetim anlayışım gereği meşvereti önemsiyorum. Yerel demokrasinin güçlü bir enstrümanı olarak kent konseyinin, istişareyi merkeze alan ortak bir akıl mekanizması işlevi göreceğine inanıyorum.” dedi.

Kent konseyinin şehir açısından öneminin farkında olduğunu vurgulayan Yavaş, “Şehrimizdeki önemli sivil toplum örgütlerini, odaları, borsaları, organize sanayi bölgelerini, teknokentlerimizi kısacası hayatın her alanına dokunan STK’leri harekete geçirdik. Üst düzey bir katılımla Ankara’nın vicdanı olacak birlikteliğin tesis edildiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yavaş, görevlerinin bu yüzyılın temel problemlerine çözüm üreterek Ankara’yı gelecek nesillere daha güzel biçimde teslim etmek olduğuna değinerek, “Özellikle altını çiziyorum, burası politik bir topluluk değildir. Ankara Kent Konseyi, başkent konseyidir. Başkent konseyinin partisi Ankara’dır.” diye konuştu.

Toplam 264 delegeden 234’ünün katıldığı genel kurulda, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, 1’e karşı 233 delegenin oyunu alarak Ankara Kent Konseyi’nin yeni başkanı seçildi.

Genel Kurula, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkan Vekili Mete Çağlayan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye temsilcileri, akademisyen ve muhtarlar katıldı.