AKK BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ'DAN 13 EKİM MESAJI

Erdem Kutalmış Demirağ

Sa, 10/12/2021 - 14:10 tarihinde erdemdemirag tarafından gönderildi

ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI YILMAZ “ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞU DUATEPE’DE, MANGAL VE ÇAL DAĞLARI’NDA TESCİL EDİLMİŞ, TBMM’DE KABUL GÖRMÜŞTÜR”

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıldönümü sebebiyle yayınladığı mesajında; 13 Eylül’de 100. yılı kutlanan Sakarya Meydan Muhaberesi’ne atıfta bulunarak “Ankara’nın başkent oluşu Duatepe’de, Mangal ve Çal Dağları’nda tescil edilmiş, TBMM’de 13 Ekim 1923’de kabul edilmiştir. TBMM’nin kabulü ile Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikametgâhı olmuştur” dedi.

ANKARA ATEŞTEN GÖMLEK GİYMİŞTİR

Milli mücadele zamanında Ankara’nın üstlendiği role dikkat çeken Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz “Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadele’nin karargâhı olarak bu kenti seçti. Gazi Meclis Ankara’da kuruldu, İstiklal Marşı Taceddin Dergâhı’nda yazıldı. Binlerce seğmen 27 Aralık’ta Mustafa Kemal Atatürk’ü Dikmen Sırtları’nda karşıladı. Kahramanlık ve özgürlük bu kentin her metrekaresine işlenmiştir.” dedi.

MEDENİYETLER KENTİ ANKARA

Ankara’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkat çeken AKK Başkanı Yılmaz “Ankara, Polatlı Gordion’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu tarihi M.Ö. 3000’e dayanan kadim bir kent olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ankara, dünya tarihine yön vermiş; Hititler, Galatlar, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi medeniyetlere değer katmış bir şehirdir.” diyerek Ankara’nın köklü geçmişini vurguladı.

HEDEFİMİZ ANKARA’NIN DÜNYA BAŞKENTLERİ ARASINDA YERİNİ ALMASI

Ankara Kent Konseyi olarak, Ankara’nın marka kimliğini kendi değerleri ile arttırmak istediklerini ifade eden AKK Başkanı Yılmaz “Ankara Kent Konseyi olarak, Ankara’nın tarihi sorumlulukları ile birlikte başkentimizin marka değerini arttırmak gibi amacımız var. Ankara; tarihi geçmişi, doğal güzellikleri en çokta milli mücadele yıllarında sahip olduğu hikâyesi ile Dünya Başkentleri arasında yerini almayı hak ediyor” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Haber Tarihi