AKK Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Baran Bozoğlu Orta ve Doğu Karadeniz’de Artan Sel Felaketlerine Dikkat Çekti

Erdem Kutalmış Demirağ

Per, 07/22/2021 - 19:41 tarihinde erdemdemirag tarafından gönderildi

E. Çevre Mühendisleri Odası Bşk. ASKİ Genel Müdür Yrd. ve AKK Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Baran Bozoğlu Orta ve Doğu Karadeniz’de Artan Sel Felaketlerine Dikkat Çekti
 

Eski Çevre Mühendisleri Odası Başkanı, TMMOB 41. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Baran Bozoğlu, Orta ve Doğu Karadeniz’de artan sel felaketlerine dikkat çekti.

Ülkemizde taşkın, sel ve heyelan afetleri, depremlerden sonra en büyük ekonomik kayıplara neden olan doğal afettir. Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde son 90 yılda sel ve taşkınlardan hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 900’den fazla ve maddi kayıplar 50 milyondan fazlayı buluyor.  Bu duruma dikkat çeken Bozoğlu, konunun uzmanlarının yıllardır yaptığı uyarılarının yeterince dikkate alınmadığını ve sel felaketlerinin artarak devam ettiğini belirtti.


Dr. Baran Bozoğlu'nun tweeti : 

 

Orta ve doğu karadenizde maddi ve manevi kayıplar veren sel felaketlerinin artarak devam edeceğini uzun zamandır dile getiriyoruz ve ne yazık ki büyük kayıplarla her yıl bu durumu yaşıyoruz. Çok daha az zararla atlatabiliriz. Çözümü yine tozlu raflarda…



Çözümün “tozlu raflarda” olduğunu belirten Bozoğlu, yıllardır dile getirilen bu durumdan, çok daha az zararla çıkılabileceğini belirtti.




 

Dr. Baran Bozoğlu Kimdir? 


1983 yılında doğdu. 2000 yılında Ankara İncirli Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Çevre Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2005 yılında lisans eğitimini bitirerek ODTÜ Kentsel Politika Planlama ve Yerel Yönetimler Bölümü’nde Yüksek Lisansa başladı. 2008 yılında “Gerede Project And Possible Financial Resources” konulu çalışması ile yüksek lisansı bitirerek aynı yıl Ankara Üniversitesi Sosyal Çevre Bilimleri Bölümü’nde doktora eğitimine başladı ve iklim değişikliği konusunda doktora tezini tamamlayarak 2018 yılında doktor ünvanı aldı. 2018’de ABD’nin başkenti Washington DC Georgetown Üniversitesi’nde Liderlik Eğitimi aldı.

2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’na Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 2009 yılında Uzman olan Bozoğlu, Ölçüm ve Denetim Dairesi Başkanlığı’nda Çevre Baş   Denetçisi olarak birçok ilde çevre denetimleri gerçekleştirdi. Bakanlıktaki uzmanlığını çevre yönetim sistemi kapsamında AB direktifi olan Eko-Yönetim ve Tetkik Programı   (EMAS) üzerine gerçekleştirdi. Aynı zamanda Bakanlıkta çevre mevzuatı ve çevre denetimi eğitimleri verdi. Türkiye’de “birleşik çevre denetimlerinin” yapılandırılması,   mevzuatının hazırlanması ve uygulamaların yaygınlaştırılması süreçlerinde yer aldı.

AB üyesi ve aday ülkelerinin denetim kurumlarının (Çevre ve Orman Bakanlığı) üyesi olduğu çevre denetçileri ağının (IMPEL), AB aday ülkeler için çevresel uyum ve yaptırım   ağının (ECENA), AB aday ülkeler için bölgesel çevre ağının (RENA) Türkiye koordinatörlüğünü yürüttü ve birçok uluslararası toplantıda ülkemizi temsil etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulması ile Çevre İzin ve Lisans Dairesi Başkanlığı’nda görevine devam eden Bozoğlu, 2011 yılında Türk Akreditasyon Kurumu’nda (TÜRKAK) uzman olarak göreve başladı.2018 yılında bir süre ABD Washington DC belediyesinde çalışmıştır. 2020 Haziran ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Halen bu görevi yürütmektedir.

2016 yılında yapılan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 13. Genel Kurulu’nda yeniden Oda Genel Başkanlığına seçilmiştir. 2020 Haziran ayında, ASKİ deki üst düzey görevi nedeniyle etik olarak Oda başkanlığını bırakmaya karar vermiştir. Ayrıca, 2018 yılında kurduğu İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nin de başkanlığını yürüten Bozoğlu, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesidir.

 

Haber Tarihi