Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz'dan 19 Mayıs mesajı; Esareti Değil Cesareti Seçtik

Erdem Kutalmış Demirağ

Ct, 05/20/2023 - 14:03 tarihinde erdemdemirag tarafından gönderildi

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

 

19 Mayıs'ın esareti kabul etmeyen Türk Milletinin varoluş mücadelesinde atılan ilk adım olduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün millet egemenliği ve tam bağımsızlık için yaktığı meşalenin coşkusunun, Cumhuriyetin 100'ücü yılında aynı ruh ve heyecanla sürdüğünü söyledi.

 

Yılmaz, “Dünya mazlumlarına örnek teşkil eden ve yeniden şahlanışın hikayesinin yazılmaya başlandığı 19 Mayıs 1919 çok önemli bir tarihtir. Çünkü Büyük Komutan Mustafa Kemal öncülüğünde Samsun’da yakılan özgürlük ve bağımsızlık meşalesi tarihin akışını değiştirmiştir. Yazılan büyük destan Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan ederken bugün bile istiklal mücadelemizin sembolüdür. Bizler esareti değil cesareti seçtik" dedi.

 

Ülkemizin ve dünyanın geleceğinin gençlerin elinde ve omuzlarında olduğunu vurgulayan Yılmaz, mesajını şu sözlerle tamamladı:

 

"Bunu, Türkiye ve Ankara’yı dünya gündemine taşıyan EKO İKLİM Zirvesi’nde ve yaşadığımız deprem felaketlerinde çok net bir biçimde gördük. İklim farkındalığı olan 30 binden fazla genç, bu konudaki bilinç düzeyini etkinliklere katkısı ve katılımlarıyla da gösterdi. Ankara Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi 5 bin gencimiz, depremde oluşturulan takip sistemine dâhil oldu. 5.348 bilgi teyit edilerek AFAD’a aktarıldı. 6.189 bilgilendirme metni de oluşturularak doğru yönlendirme yapıldı. Ankara Kent Konseyi'nin organizasyonunda gençlerimizle birlikte el birliği ile deprem bölgesine 44 araçla muhtelif yardım malzemesi gönderildi. Gençlerimiz depremzede vatandaşlarımıza yardım için seferber oldu. Ülkemizin aydınlık geleceği gençlerimizin ellerinde şekillenecek ve yükselecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün gazi ve şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, aziz milletimizin Gençlik Haftası ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Haber Tarihi