ANKARA KENT KONSEYİNDEN MÜZİK ÜRETİCİLERİ İÇİN DAYANIŞMA GECESİ

Erdem Kutalmış Demirağ

Çar, 12/30/2020 - 11:23 tarihinde erdemdemirag tarafından gönderildi

ANKARA KENT KONSEYİNDEN MÜZİK ÜRETİCİLERİ İÇİN DAYANIŞMA GECESİ

28 Aralık Pazartesi akşamı Anadolu Müzik Kültürleri Derneği ve Ankara Kent Konseyi müzik üreticileri için dayanışma gecesi düzenledi

"Müzik Üreticileri İçin Dayanışma Gecesi – Bahar Gelecek" ismiyle düzenlenen gecede müzik dünyasının bütün renkleri yer aldı. Geceden elde edilen tüm gelir ise ihtiyacı olan müzik üreticilerine ulaştırılacak. Yirmi binin üzerinde izleyicinin takip ettiği görkemli gecenin programında Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ve Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Güray yer aldı. Teknik desteğin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandığı gecenin sunuculuğunu ise Gonca Ertuğrul üstlendi.

Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin yaptığı açıklamada: “Pandemi döneminde pek çok farklı meslek alanından insan maddi açıdan büyük zorluklarla karşılaşıyor. Bu meslek gruplarının başında da müzik üreticileri ve sanatın bazı kolları geliyor. Sanılanın aksine, büyük bir kısmı iş ve gelir güvencesi olmaksızın çalışan müzik üreticilerinden bazıları ne yazık ki geçtiğimiz günlerde işini, ekmeğini ve hayatını kaybetti. Müzik üreticilerin toplumun kültür ve sanat damarlarını oluşturmaları ve pandemide toplumun manevi dayanak noktalarının ayakta tutulması açısından da özel bir önemi bulunuyor. Düzenlenen gecede bu konuya dikkat çekilerek farkındalık oluşturulmaya çalışıldı”. Dedi.

Gecede; AKİS Caz Grubu, Ali Fuat Aydın – Aslı Kurt, Ayten Kaplan – Cenk Güray, Azerbaycan’dan Anadolu’ya Grubu, Birsen Ulucan - Özcan Ulucan, Burhan Şeşen, Erdal Erzincan, Erdem Şimşek, Ferhat Erdem, Güz Kumpanyası, Handan Savcı, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kamil Erdem, Kuytular, Muammer Ketencoğlu, Müfide İnselel, Nida Ateş, Oya Levendoğlu, Önder Focan, Rampapa, Rewşan, Ümmüşen, Vedat Sakman, Veys Çolak, Yağmur Öncesi, Yaren Eren Budak, Yinon Muallem ve Yurdal Tokcan sahne aldı. Birçok sanatçının canlı bağlantılarla katkı koyduğu gecede bine yakın bilet satıldı. Biletlerin tüm geliri pandemi döneminde zor durumda kalan müzisyenlere destek için kullanılacak.

Gecede ayrıca Anadolu Müzik Kültürleri Derneği’nin 3. Yılı vesilesiyle Anadolu Müzik Kültürleri Emek Ödülleri de sahiplerini buldu. Gundula Gruen, İsmet Kanavuzlar ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Seyit Çevik ödüllere layık görüldü. Yayına İngiltere’den bağlanan Gundula Gruen bir Balkan eseri icrasıyla yayına renk kattı. İsmet Kanavuzlar da geceye bağlanarak dayanışma gecesini selamladı. Gece yarısına kadar süren program Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle ABB TV’den ve sosyal medya platformlarından canlı olarak yayımlandı, yirmi bine yakın kişi tarafından izlendi.

Haber Tarihi