ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 98. YILINDA ANKARA KENT KONSEYİ ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI

Erdem Kutalmış Demirağ

Per, 10/14/2021 - 14:43 tarihinde erdemdemirag tarafından gönderildi


ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 98. YILINDA ANKARA KENT KONSEYİ ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI


Ankara’nın 13 Ekim 1923’de, TBMM tarafından başkent ilan edilişinin 98. yılında Ankara Kent Konseyi Ata’nın huzuruna çıktı. Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, AKK Yürütme Kurulu Üyeleri, AKK Bileşenleri, Çalışma Grubu ve Meclis Sözcülerinden oluşan heyet Anıtkabir’e çıkarak, Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümünde minnet duygularını ifade etti.
 
Aslanlı yolda buluşan heyet tören alanına geçerek, mozoleye çelenk koymak üzere hareket etti. Mozoleye çelenk bırakan Ankara Kent Konseyi heyeti, Atatürk’ün huzurunda saygı duruşunda bulundu. Törenin ardından Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Özel Deftere yazdığı yazıya “Aziz Atatürk, Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıldönümü vesilesi ile huzurunuzda bulunmanın gurur ve mutluluğunu büyük bir heyecanla yaşıyoruz.”  sözleri ile başladı.

DÜNYA BAŞKENTLERİ VURGUSU

Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz, Ankara’nın dünya başkentleri arasında yerini son dönemde pekiştirdiğine vurgu yaparak “Milli mücadelemizin kaderini değiştiren, sevk ve idarenizdeki Sakarya Zaferi’nin 100. yıldönümünde, Ankara’nın Kurtuluş Savaşımıza karargâh, Cumhuriyetimize merkez olmasının önemini bir daha idrak ettik. Ankara, bizlere en büyük armağanınız olan Cumhuriyetin aydınlatıcı gücü ve son dönem ortaya konulan bereket, huzur ve katılımcılık iradeleri ile dünya başkentleri arasındaki müstesna yerini pekiştirmiştir. 13 Ekim 1923’te TBMM tarafından başkent ilan edilen Ankara, Cumhuriyet’in ortaya koyduğu çağdaşlık anlayışı ile bugün üretimin, tarımın, turizmin, kültürün ve sanatında başkenti olmak için çok büyük çabalar sarf etmektedir.” diyerek sözlerine devam etti.

6 MİLYON BAŞKENTLİ ADINA TEŞEKKÜR

Ankara’nın başkent ilan edilişi için Mustafa Kemal Atatürk’e 6 Milyon Başkentli adına teşekkür eden Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz “Milli mücadelemizin kaderini değiştiren, sevk ve idarenizdeki Sakarya Zaferi’nin 100. yıldönümünde, Ankara’nın Kurtuluş Savaşımıza karargâh, Cumhuriyetimize merkez olmasının önemini bir daha idrak ettik. Ankara, bizlere en büyük armağanınız olan Cumhuriyetin aydınlatıcı gücü ve son dönem ortaya konulan bereket, huzur ve katılımcılık iradeleri ile dünya başkentleri arasındaki müstesna yerini pekiştirmiştir. 13 Ekim 1923’te TBMM tarafından başkent ilan edilen Ankara, Cumhuriyet’in ortaya koyduğu çağdaşlık anlayışı ile bugün üretimin, tarımın, turizmin, kültürün ve sanatında başkenti olmak için çok büyük çaba sarf etmektedir. Cumhuriyet devrimlerini hazırlarken sergilediğiniz ortak akıl ve katılımcılık kültürünü örnek alarak Başkentimizin, demokrasinin merkezi olma vasfını devam ettirmesi için ortaya konacak iradenin yılmaz bekçileriyiz. 1500 üye kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü ile teşekkül eden Ankara Kent Konseyi olarak; ebediyete kadar payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara’nın, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’sı olarak kalması için adanmışlar topluluğu olarak çalışmaya devam edeceğimizi belirterek 6 Milyon Başkentli adına şükranlarımı sunuyorum. Büyük Atatürk; bizlere emanetiniz olan Ankara, zat-ı âlinize minnettardır. Ruhun şad olsun.” sözleri ile Anıtkabir özel defter yazısını tamamladı.
 

Haber Tarihi