İşaret Dili Eğitimi Sertifikaları, Türk İşaret Dili Bayramı’nda Verildi

Hande Sayar
Per, 06/09/2022 - 10:36 tarihinde Hande Sayar tarafından gönderildi

 

Ankara Kent Konseyi Engelli Meclisi kentte farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Engelli Meclisi tarafından, bileşenlerine işaret dili eğitimi verildi.

Eğitim sonunda sertifika almaya hak kazananlara sertifikaları 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Pelin Aslan tarafından verildi.

 

Programın amacı; tamamen veya değişik düzeylerde işitme kaybı olan bireylerin toplumda yaşamış olduğu iletişim sorunlarını ortadan kaldırmak, işaret dili bilen bireylerin sayısının artmasını sağlamak ve eğitim alan bireylere söz konusu engel grubundaki bireylerin olası durumlardaki ihtiyaçlarını işaret dili aracılığıyla karşılama yeteneğini kazandırmaktı.

Katılımcıların ise işaret dilinin tanımını bilmesi, önemini kavraması, temel özelliklerini kavraması, Türk işaret dilinin gelişimini ve el alfabesini kavraması, Türk işaret dilinde jest ve mimiklerin önemini kavraması gibi kazanımları olması beklenmekteydi.

 

Eğitim Yaklaşık 3 Ay Devam Etti

 

Ankara Kent Konseyi Engelli Meclisi Yürütme Kurulu Kararı ile “Kent Konseyi Bileşenlerine Yönelik İşaret Dili Eğitimi” 10 Ocak 2022 tarihinde başlatıldı. 30 saat olarak planlanan eğitim yaklaşık 3 ay devam etti. AKK’nin çalışma yöntemine uygun olarak program tamamen gönüllü olarak gerçekleştirildi.

AKK Engelli Meclisi Yürütme Kurulu üyesi olan, Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Sayın Pelin Aslan eğitmenliğinde sürdürülen programa; İstanbul’dan Uluslararası İşitme Engelliler Federasyon Başkan Yardımcısı ve kendisi de işitme engelli olan Sayın Metin Türk de gönüllü olarak destek oldu.

 

 

İlk kez düzenlenen bu eğitime Ankara Kent Konseyi bileşenlerinden Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Sayın Ömer Sarıoğlu, Gülşah Sarıoğlu, Çocuk Meclisi üyesi Berra Tanrıseven, Engelli Meclisi Başkan Yardımcısı Hülya Saygı, Genel Sekreteri Gülcan Özkan, Yürütme Kurulu üyesi Engelli Hakları Çalışma Grubu Sözcüsü Av. Merve Bayram, Eğitim Çalışma Grubu Sözcüsü Duygu Torun,  Erişilebilirlik Çalışma Grubu üyesi Çağla Dalkıran, Proje Çalışma Grubu üyesi Canan Tukaç, Erişilebilirlik Çalışma Grubu üyesi Memnune Uzun ve Semt Kültürü Çalışma Grubu üyesi Mehmet C. Peker katılmışlardır.

Haber Tarihi