Lezzetin Başkenti

Süleyman Sırrı TURNAL

Ct, 07/24/2021 - 14:22 tarihinde suleyman_turnal87 tarafından gönderildi

Ankara’da Gastronomi Merkezi kurulacak
İç Anadolu gastronomisi hem Türkiye hem de dünyaya tanıtılacak
Öllüğün körü, Uruş kapama, Ankara tava dünya lezzeti yolculuğunda
 
Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz:
Ankara Türkiye’deki en zengin üçüncü mutfak
'Sağlıklı yiyecek, sağlıklı kent' parolamız olacak
Ankara’da yeme içme sektöründe 8 bin 929 işletme, 66 bin 385 çalışanı ile hizmet veriyor
 
Dünyanın en zengin üç mutfağı arasında yer alan Türk mutfağının temel taşlarından birini oluşturan İç Anadolu mutfağının tanıtımı için başkent Ankara’da Gastronomi Merkezi kurulacak. Tüm ilçeleriyle birlikte Ankara mutfağının da tanıtılacağı bu merkezde, yıl boyu düzenlenecek etkinliklerle Ankara mutfağı yurt içi ve yurt dışından gelecek misafirlerini ağırlayacak. ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Gastronomi Merkezi kurulması için Kent Konseyi’nde tavsiye kararı aldıklarını belirterek, Ankara yeme-içme kültürü tanıtımının yakında kurulacak bu merkezde yapılacağını anlattı.
Ankara’da hem gastronomi turizmine öncülük etmek hem de lezzetlerini dünyaya tanıtmak açısından önemli bir proje hayata geçirilecek. Yılmaz, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin Lezzet Haritası’na göre Türkiye’ye özgü 2 bin 205 adet yöresel yiyecek ve içecek bulunuyor. Bölgeler arası sıralamada ise 455 çeşit yiyecek ve içecek çeşidiyle İç Anadolu Bölgesi birinci sırada gelirken, 291 özgün lezzete sahip Gaziantep ve 154 lezzete sahip Elazığ’ın ardından Türkiye’deki en zengin üçüncü il ise öllüğün körü, uruş kapama, Ankara tava, haside tatlısı gibi 93 çeşit yöresel yiyecek ve içeceğiyle Ankara” dedi.

Ankara Tava

 
GASTRONOMİ MERKEZİ KURULACAK
 
Tüm dünyada yeni lezzetleri tatmak, üretim aşamasını gözlemlemek ve tadım etkinliklerine katılmanın popüler bir turizm faaliyetine dönüştüğüne dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:
“Turizm faaliyetlerinin çok önemli bir boyutunu, kültürel mirasında ayrılmaz bir parçası olan mutfak kültürü oluşturuyor. Ankara da parçası olduğu İç Anadolu gastronomisinin önemli bir parçası ve il bütününde farklı ilçelerde farklı coğrafi yapılarla ilişkili olarak zengin bir mutfak yaşatıyor. Ancak, bu mutfak geleneğinin otantik halinin erişebileceği bir faaliyet alanına ihtiyaç olduğunu gördük. Bu sebeple Ankara yeme-içme kültürünün tanıtımının yapılacağı ve tüm ilçeleriyle yöresel ürünlerin tüm yıl boyunca yaşatılacağı bir Gastronomi Merkezi oluşturulmasını planlıyoruz. Buna ilişkin Kent Konseyi’miz tarafından bir tavsiye kararı alındı ve bu konuya ilişkin detaylı bir rapor hazırlanması sonrasında süratle çalışmalara başlayacağız.”
 

gastronomi

 

SAĞLIKLI YİYECEK, SAĞLIKLI KENT
 
Ankara’nın her türlü gastronomi turistinin taleplerine yanıt verebilir bir kent olduğunu anlatan Yılmaz, “Ankara’da yeme içme sektöründe 8 bin 929 işletme, 66 bin 385 çalışanı ile hizmet veriyor. Pandemi öncesi olan 2019’da Ankara’yı 600 bin yabancı turist ziyaret etti. Gastronomi turizmi çalışmalarımız ile gelen turistlere Ankara’ya özgü lezzetler, bağbozumu etkileşimli etkinlikler, Türk mutfağı, dünya mutfağı, sokak satıcıları, fast-food zincirleri ve lüks restoranlarımızla hizmet vermeye hazırız. Hizmette de sağlıklı ve güvenli yeme-içmeyi ön plana çıkararak tüm dünya başkentlerine örnek olacak şekilde ‘Sağlıklı yiyecek, sağlıklı kent’ parolasını şiar edineceğiz” dedi. 
 

lezzet

 

TÜRKİYE’YE GELEN TURİST YEME-İÇMEYE 157 DOLAR HARCIYOR
 
Yılmaz, ATO İktisadi ve Hukuki Araştırmalar Müdürlüğü tarafından hazırlanan Gastronomi Turizmi Raporu’na göre küresel çapta gastronomi turizminin 2024 sonuna kadar yüzde 6.53 büyüyerek, 416 milyon dolar seviyesine yükseleceğini belirtti. 
Küresel gastronomi turizminde yüzde 40 ile en büyük paya sahip bölgenin Asya Pasifik olduğunu anlatan Yılmaz, “Kuzey Amerika yüzde 24, Güney Amerika yüzde 20, Orta Doğu ve Afrika yüzde 9, Avrupa ise yüzde 7 paya sahip. Küresel gastronomi turizminde en büyük paya sahip ülkelerin başında ise yüzde 11.25 ile Almanya gelirken, bu ülkeyi Fransa, Hindistan ve Çin takip ediyor” diye konuştu. 
TÜRSAB gastronomi turizmi raporuna göre ise Türkiye’ye gelen bir turistin yeme-içmeye ortalama 157 dolar harcadığını belirten Yılmaz, “Yabancı turistlerin yüzde 93,2’si ikamet ettikleri ülkeye döndüğünde çevresini Türk mutfağı hakkında bilgilendireceğini belirtiyor” dedi.

Haber Tarihi