O gün neler oldu, hatırlayalım:

Süleyman Sırrı TURNAL

Cu, 04/14/2023 - 21:14 tarihinde suleyman_turnal87 tarafından gönderildi

                Cumhuriyetin 100. Yılı’nda devraldığımız Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanlığı en önemli konuyu, DEPREM ve KRİZ Yönetimi’ni toplumun tüm kesimleriyle ele almadan başlayamazdı. Sonuç Bildirgemiz ise unutmayacaklarımızı yazılı hale getirdi bile. O gün neler oldu, hatırlayalım:

 

                Belediye Başkanlarından bilim insanlarına, sanatçılardan sivil toplum kuruluşlarıyla beraber 10 oturumda, depremi kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönlerini ele aldık. Katılımcılar, depremin saatini referans alarak "4:17" dakikalık konuşmalar gerçekleştirdi.

 

                

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş, Onur Kurulu üyelerimiz Sayın Murat Karayalçın, Sayın Mustafa Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar ve sanatçılarımız, belediyelerimizin “O An” ve sonrasında yürüttükleri, “yaşatmak için zamanla yarışan” çalışmalarını konuştu.

 

                

“O An’ın Uluslararası Yansımaları” ve afet bölgesindeki uluslararası yardım çalışmalarını Unicef Türkiye, UN Women, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri ile İsveç, Japonya, Hollanda, Güney Kore büyükelçileri aktarırken üzüntülerini ve başsağlığı dileklerini de ilettiler.

 

                

Değerli Hocalarımız, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. İlhan Osmanşahin, Prof. Dr. Lale Özgenel moderatörlüğünde düzenlenen “Deprem, Afet Bilinci ve Kentleşme” oturumunda deprem gerçeğini bilimin ışığında ele aldı.

 

                

“Depremde Bölgesinde O An” oturumu, afeti yaşayan Kent Konseyi Başkanlarımız Zeynep Özbaş Arıkan, Nevide Kimyon, H. Sinan Temel, Rüstem Kadri Septioğlu ve Necati Binici’nin katılımlarıyla Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu üyemiz Hasan Soygüzel moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

 

                Depremin ilk saatlerinden itibaren Ankara Kent Konseyi çatısı altında çalışan yüzlerce gencin oluşturduğu Başkent Gençlik Meclisi Gönüllüleri'nin hikayesini, Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer ve meclis üyeleri, Tohumluk Vakfı Başkanı Pınar Ayhan'ın moderatörlüğünde anlattılar.

 

                “O An Ankara'da” yürütülen yardım çalışmalarını, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir ve Kültür Sanat Çalışma Grubu Sözcümüz Mehlika Gider, AKK Yürütme Kurulu üyemiz Doç.Dr. İbrahim Sarıtaş moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda anlattılar.

 

                Depremin 2. saatinde bölgeye ulaşan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kahraman itfaiye personeli, yaşadıklarını ve yüreklere işleyen anılarını, Gökhan Ertek moderatörlüğünde gerçekleştirilen "O An Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Koordinasyon" oturumunda aktardılar.

 

                “O An Ankara’da” deprem bölgesinde ve sonrasında Ankara’ya ulaşan depremzedelerimiz için iyiliğin eli olan Anda Derneği ve İnisiyatif Merkezi’nin çalışmaları Dr. Süleyman Basa ve Ömer Faruk Kayaaslan moderatörlüğünde aktarıldı.

 

                Kent tarihinin en büyük iyilik organizasyonunu büyük bir özveriyle gerçekleştiren ve iyiliğin güçlenmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak dayanışmaya omuz veren gönüllüler, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Ceren Anadol moderatörlüğünde “O An Ankara’da” neler yapıldığını anlattı.

 

                Kent Konseyi Başkanlarımız Mürsel Sabanci, Burak Taştan, Nuray Akçasoy, Sedat Köse ve Melek Günden Çınar, “O An'dan Sonrası” için katılımcı kültürle kentlerin yeniden imar edilmesi süreçlerine yönelik görüşlerini, Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in moderatörlüğünde paylaştılar.

Haber Tarihi