Halil İbrahim YILMAZ - Ankara Kent Konseyi Başkanı

Başkan'ın Mesajı

Ankara Kent Konseyi, hak ettiği ismiyle Başkent Konseyi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkent’ini ortak akılla yönetme iradesinin ortaya çıkardığı bir yapıdır. 29 Haziran 2019’da Genel Kurulunu gerçekleştirerek yeniden yapılanmasını tamamlayan Ankara Kent Konseyi, ortak akıl, dayanışma ve şeffaflık ilkeleri etrafında toplumun her kesimini kapsayan delegeleriyle Ankara’nın birlikte yönetilmesi için bir araya gelmiştir.

Üniversitelerden, teknokentlere, sanayi odalarından, meslek odalarına, siyasî parti temsilcilerinden kamu temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarından yerel dinamiklere hâkim tüm unsurlara kadar uzanan geniş bir yelpazede toplumun her kesiminden, kalbi Başkent için çarpan herkesi bir araya getiren etkin bir yapı olmuştur.

Ankara Kent Konseyi, siyaset üstü bir hassasiyetle Başkent’in sürdürülebilir kalkınmasında etkin bir paydaş olmak için fedakârca oluşturulan bir yapıdır. Genel Kurul sürecinin ardından süratle çalışmalarına başlayan Konsey, Ankara’nın dünya başkentleri arasında bilinirliğini artıracak ve diğer kent konseylerine model olabilecek faaliyetlere imza atmak için bu kente katma değer sağlayacak projeler üzerinde çalışmaktadır.

Başkent’in kalkınma hikâyesine nefes verecek üyelerimizle bu yola çıkmış olmaktan büyük bir onur duyuyorum.

 

Halil İbrahim YILMAZ

 

 

 

 

Özgeçmiş

Halil İbrahim Yılmaz, 1975 yılında Rize’nin Kendirli beldesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Rize’de tamamlayan Yılmaz, 1998 yılında yükseköğretimini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde alarak mezun oldu ve ardından 2001 yılında Konya Selçuk Üniversitesi İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programı’na devam etti.

Gençlik yıllarından itibaren sivil toplum kuruluşlarında etkin faaliyet gösteren Yılmaz, birçok yayın organında yöneticilik ve gençlik yapılanmalarında başkanlık görevini üstlendi. 1998-2000 yılları arasında Üniversiteli Öğrenciler Birliği’nde Genel Başkanlık yaptı.

Kutuplaşmadan uzak, ülkenin geleceği için projeler üretme amacıyla birçok projeye imza atan Yılmaz, 2001 yılında gençlerin siyasi ve toplumsal alana katılımlarını artırma amacıyla farklı görüş ve düşüncelerin birleştiği Genç Türkiye Atılım Projesi’ni koordine etti. Tüm siyasi parti temsilcilerinin ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 40’ı aşkın şehirde gerçekleşen Genç Türkiye Atılım Projesi döneminde büyük sonuçlar aldı.

Yılmaz, 2009-2013 yılları arasında genç girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ve girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere oluşturulan TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Genç Girişimciler Ankara İl İcra Kurulu Kurucuları arasında yer aldı.

Yıl Kurum Bölüm
1998 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
2001 Konya Selçuk Üniversitesi İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programı
Yıl Kurum Görev
1998 – 2000 Üniversiteli Öğrenciler Birliği Genel Başkan
2001 Proje Genç Türkiye Atılım Projesi
2009 – 2013 TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Genç Girişimciler Ankara İl İcra Kurulu Kurucu
2016 – İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu’nun (İMEF) Danışma Kurulu Üye
2018 – Şehir ve Çevre Derneği Kurucu
2018 – ATO İnovasyon Danışmanlık Eğitim Araştırma A.Ş Başkan Vekili
2018 – Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili
2019 – Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı
2020 – Ankara Üniversitesi Yılın Sivil Toplum Lideri Ödülü

 

2018- ASIAD Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü
2020- Dünya Gönüllüler Günü ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Beratı
2020- ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Beratı
2021- Ankara Emek Rotary Kulübü  "Meslek Başarı Ödülü"
2022- Başkent Ankara Meclisi - Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü